Moje shrnutí

21. srpna 2008 v 21:00 | Tracy |  HARRY POTTER
Harry Potter
Brýlatý chlapec s nachovou jizvou na čele, jasně zelenýma očima a černými, věčně rozcuchanými vlasy. To je Harry Potter. Myšlenka napsat knihu o čarodějnickém učni napadla tenkrát ještě neznámou anglickou spisovatelku J. K. Rowlingovou v roce 1990 při cestě vlakem do Londýna. Rowlingová se v té době pohybuje na hranici bídy. Žije z podpory v nevytopené garsonce. Příběhy sepisuje v teple Edinburghských kaváren hlavně pro vlastní potěchu. V roce 1997 nakladatelství Bloomsbury vydává první díl a Joanne začíná psát další. S každým dílem se autorka stává slavnější a slavnější.
Všech sedm dílů Harryho Pottera se odehrává ve Velké Británii, převážně na Bradavickém hradě. Hlavním tématem celé série je boj dobra a zla - zápas Harryho a Voldemorta.
Celý příběh začíná, když byl Harrymu jeden rok. Lord Voldemort, nejobávanější černokněžník všech dob mu zabil rodiče, pak se pokusil zabít i Harryho, ale kouzlo se proti němu obrátilo a Voldemort zmizel neznámo kam. Někteří říkali, že je mrtvý, jiní zas, že se někde schovává. Z Harryho se naráz stal sirotek a zároveň nejslavnější chlapec kouzelnického světa. Po vražedném útoku mu zbyla jen jizva na čele ve tvaru blesku. Harry o své slavné minulosti však nemá ani tušení. Žije u nekouzlících ( mudlovských ) příbuzných. Teta, strýc ani tlustý bratranec Dudley Harryho nemají rádi a zanedbávají ho. Teprve o jedenáctých narozeninách se Harryho život změní. Přijde si pro něj dobrosrdečný vousatý poloobr Hagrid. Poví Harrymu, že je čaroděj a seznámí ho s jeho minulostí a kouzelnickým světem. A tak 1. září odjíždí Harry Potter spěšným vlakem do Bradavické školy čar a kouzel. Ještě ten den jsou studenti prvních ročníků rozděleni podle charakteru do čtyř kolejí: Nebelvíru, Havraspáru, Mrzimoru a Zmijozelu. Harry a jeho nový kamarád, rudovlasý Ron Weasley, jsou přiřazeni do Nebelvíru, koleje, do které dříve chodil i ředitel školy Albus Brumbál. Je tu s nimi i chytrá a ze začátku trochu nesnesitelná Hermiona Grangerová. Oba chlapci se s ní během roku skamarádí a stanou se z nich nerozluční přátelé. Do Zmijozelu, koleje s nechvalnou pověstí připadne Harryho nepřítel, nafoukaný Draco Malfoy. Studenti se ve škole musí naučit spoustu věcí: čarovat pomocí kouzelnické hůlky, dělat lektvary a létat na koštěti. Právě létání Harryho moc baví a protože je talentovaný, přijmou ho do famfrpálového mužstva. Na konci školního roku se Harry poprvé střetne s Voldemortem. Vy-víte-kdo ( tak vystrašení kouzelníci říkají Voldemortovi ) se pokusí získat Kámen mudrců. Harry mu v tom ale zabrání. Během dalších let studia se Harry utká s Voldemortem, který stále nabývá na síle, ještě několikrát. Na konci čtvrtého ročníku získá Voldemort zpátky své tělo a v páté knize i moc. V šestém ročníku ukáže Brumbál Harrymu způsob, jak Lorda Voldemorta navždy zničit. Poté ho ze světa sprovodí vražedná kletba Severuse Snapea, Harryho nenáviděného učitele lektvarů. Vypadá to, jako kdyby se Snape přidal na Voldemortovu stranu. Vše se ale vysvětlí v sedmém díle, kde Harry konečně zabije Voldemorta a zničí tak největší zlo, jaké kdy kouzelnický svět potkalo.
Děj je velmi propracovaný. Ve všech kapitolách se dozvídáme něco nového o kouzelnickém světě nebo o Harryho životě. Například v prvním díle je nepatrná zmínka o Siriusovi Blackovi. Ale to, že je Harryho kmotr, se dozvíme až v díle třetím.
Stejně detailně jsou propracovány i postavy. Kladní hrdinové mají i špatné vlastnosti. Odvážný Harry Potter je občas náladový a paličatý, vysoký pihovatý Ron je někdy urážlivý a hrubý a Hermiona, nepříliš hezká, ale zato velmi chytrá dívka se dokáže pěkně naštvat. Naproti tomu ze " záporáka" Snapea se nakonec vyklube statečný hrdina.
Knížky J.K. Rowlingové jsou přeloženy do desítek jazyků. V České republice se tohoto nesnadného úkolu zhostili bratři Vladimír a Pavel Medkovi. Při překládání si stejně jako autorka museli vymýšlet nová slova, která by oslovila českého čtenáře. Takové anglické slovo horcrux nám asi nic neřekne, ale český překlad viteál napoví, že by to mohlo mít něco společného se životem nebo duší. Myslím, že se jim překlad povedl na jedničku.
Poutavost díla, propojení kouzelnického a mudlovského světa, pocit, že by to tak mohlo skutečně být i doopravdy. To všechno a ještě spousta dalších věcí se mi na Harrym Potterovi tolik líbí. Proto je to moje nejoblíbenější knížka, vlastně sedm knížek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katy 01 Katy 01 | 23. srpna 2008 v 16:51 | Reagovat

Měla bys mi psát do čtenářského deníku :o))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama