American Idiot - významy textů

2. února 2009 v 16:03 | Tracy |  Green Day - významy písniček
Vysvětlení:
JOS: Jesus of Suburbia
Tunny: náhodná osoba, se kterou se St. Jimmy seznámil na ulici
The Underbelly: Parta ve které byli JOS i St. Jimmy
Mom and Brad: Rodiče JOS. Otci říkal Brad, protože byl nevlastní a on mu říkal jménem.

American Idiot - Titulní píseň alba. V podstatě je o zmateném, dezorientovaném a vystrašeném klukovi, který je obklopen světem plným neporozumění. Nemá kam jít a je velmi nešťastný a zoufalý. Tento mládenec jménem Jesus of Suburbia zoufale vykřikuje píseň, kterou má slyšet celý svět: "Don't wanna be an American Idiot..." Pochopil, že uvízl v "redneck agenda" (buranském programu) a nemůže udělat nic, aby to změnil.

Jesus Of Suburbia - (City Of The Damned, I dont care, Dearly Beloved, Tales Of Another Home) - JOS se nám představí ve stejnojmenné písničce. Vypráví, jak byl vychovám v nenávisti i lásce, o své náladě, kamarádech a nejdůležitějších informacích. První část je představení: ""I'm the son of rage and love, the Jesus of Suburbia..." V části druhé volá o pomoc, nenávidí své město a celý svůj život. Část třetí je o pocitu lhostejnosti, kterou JOS cítí k okolí a k sobě. V části čtvrté se JOS ptá, proč nikdo nechápe jeho upřímnost. Část pátá je poslední této hymny. JOS je znechucený a rozhodl se opustit město i život, který žil. Odchází...

Holiday - JOS opustil své město a žije na ulici. Říká si, že utéci byla správná věc. Pořád se cítí sám. Ale vypadá to, že venku je sebevědomější a šťastnější.

Boulevard Of Broken Dreams - JOS je venku sám. Toulá se chladnými ulicemi. Nemá co dělat. Nemá kam jít. Pocit štěstí pominul a on kráčí osamocen. Všichni spí. Nikdo ho neslyší, nikdo se o něj nestará. Pořád se jen sám prochází.

Are We The Waiting? - Stále sám, JOS žije těžce. JOS podvádí sám sebe a pomalu ztrácí zdravý rozum. Ještě ke všemu přestává věřit v sám sebe.

Teď se příběh začne zamotávat. Nastupuje rozhněvaná, rebelská a naprosto ohromující píseň o vždy rozkošném St.Jimmym. Zdá se, že JOS se změnil v nového drzého punkáče. V St.Jimmyho. .

ST. Jimmy - Rychlý, lehký a tvrdý. St. Jimmy.... patron všeho zakázaného. Je energický, tvrdý a schopný zabíjet. Zná všechny punkáče široko daleko. Žije na ulici. Všudepřítomné lži a arogance. Je něco jako naprostý protiklad JOS, který je úplně nevinný a nezkušený v těchto věcech.

Give Me Novacaine - JOS se seznámil se St. Jimmym a spřátelili se. Berou spolu drogy, poflakují se spolu a JOS začíná být na St. Jimmym závislý. Nevnímá nikoho jiného.

She's a Rebel - JOS spolu se St. Jimmym potkají na ulicí rebelku jménem Whatsername. Pro JOS je to láska na první pohled. Je to představení dívky, které způsobila zásadní převrat v srdci JOS. Nové pocity, přístup i nálada.

Extraordinary Girl - Znovu o Whatsername. Co k ní JOS cítí, co si o ní myslí..

Letterbomb - I když se s Whatsername sblíží, nastává definitivní rozchod. "Nobody likes you, everyone left you..."... takto se Whatsername vysmívá JOS a napíše mu dopis na rozloučenou. Napsala, že neměl dostatečný zájem a že není ten, za koho ho měla.

Wake Me Up When September Ends - JOS je opět sám. Ztratil přátele i jedinou dívku, kterou kdy miloval. Je pryč z domu, bez práce a je zpátky na začátku. Smutný a sám na ulici. Je to také song o zesnulém otci BJ, který zemřel na rakovinu.

Homecoming (The Dearly Of St. Jimmy, East 12th st., Nobody Likes You, Rock´n´roll Girlfriend)
- JOS už nemá co dělat. Opět zůstal na ulici úplně sám. Tak kam má dál jít? Domů. V první části opouští ulice, vrací se zpátky a nechává Jimmyho za sebou. Pochopil, že odchod pryč nebylo řešení. Nezískal nic kromě poznání, že život není lepší v jiném prostředí. V části druhé JOS se přispůsobil, získal práci, ale žije jen ve vlastním světě. Ostatní lidé kolem něj jen procházejí. Cítí se sám a opět musí odejít. Část třetí: Je stále deprimovaný ztrátou Whatsername a čeká, že se vrátí. Bohužel ne. Část čtvrtá Je to pohled, od "Tunnyho" kluka, kterého potkal JOS na ulici. Tunny žije rebelským životem, zatímco JOS je bez práce a bez pořádného života. Část pátá: JOS přichází domů. Není si jistý, jestli je šťastný nebo ne. Je jen doma. Žije a pouze...je.

Whatsername - I když je doma a normálně žije, stále lituje ztráty Whatsername. Je to už dlouho a on si nemůže vzpomenout na její jméno. Přemýšlí, jak se jí daří a může jen vzpomínat... Nelituje života na ulici, bere to jako velkou zkušenost, ale stále zkouší zapomenout na Whatsername, na bolest kterou mu způsobila a naopak.

----

East 12th St. z písně Homecoming existuje. Je to místo v Oaklandu, kde BJ vyplňoval formulář po tom, co ho zadrželi při jízdě pod vlivem alkoholu.

Část Rock and Roll Girlfriend z písně Homecoming napsal a zpívá Tré. Je založena na jeho životě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luci a Anet Luci a Anet | 20. dubna 2013 v 23:36 | Reagovat

Jak je to s JOS a se St. Jimmym jsou to dva odlišní lidé nebo je to jenom úhel pohledu na jednu osobu ? děkujeme za odpověď nějak jsme se v tom ztratily a ještě prosím Tunny je kamarát St. Jimmyho a nebo JOS ? :D  je to nějak zamotaný O_O :D

2 Luci a Anet Luci a Anet | 20. dubna 2013 v 23:37 | Reagovat

*kamarád

3 Tracy Tracy | Web | 21. dubna 2013 v 13:04 | Reagovat

V muzikálu American Idiot je to tak, že hlavní hrdina Johny má přezdívku Jesus Of Suburbia a St. Jimmy je jeho alterego, taková zlá stránka osobnosti - takže podle tohohle výkladu je to jeden člověk. Ale klidně se to může brát i tak, že je to nějaký jeho kamarád, co ho svádí ke špatnostem. No a Tunny je kamarád Johnyho čili JOS a teoreticky vlastně i St. Jimmyho, když je to jedna osoba :-D .

4 Luci a Anet Luci a Anet | 22. dubna 2013 v 7:39 | Reagovat

Děkujeme :D my jsme v tom měly guláš :D  a přitom je to celkem jednoduchý :DDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama