Malá Dorritka

28. května 2009 v 15:57 | Tracy |  ČTENÁŘSKÝ DENÍK
Charles Dickens: Malá Dorritka

Nakladatelství Odeon, Praha 1970, z anglického originálu Little Dorrit přeložili Emanuela Tilschová a Emanuel Tilsch

Charles Dickens (7.února 1812, Portsmouth - 8. června 1870, Gadshill) byl anglický spisovatel. Je považován za jednoho z největších romanopisců 19. století. V mnohých svých knihách uplatnil zkušenosti ze svého dětství a jeho celoživotním tématem se tak stal tragický osud chudých dětí.

Struktura literárního díla:
- Idea - Chudoba i bohatství mají na lidskou osobnost stejně rozkladný vliv. Poctivý a čestný člověk nemůže v soudobé společnosti vyniknout, nemůže uplatnit své nadání a schopnosti, neboť většinu energie spotřebuje k boji o udržení holé existence.
- Téma - chudoba, bezpráví a peníze
- KDO - Malá Dorritka (Amy) - skromná a pracovitá dívka, prožila většinu života ve vězení pro dlužníky, Fanny Dorritová - Dorritčina sestra, Edward Dorrit - Dorritčin bratr, Vilém Dorrit - Dorritčin otec, Frederik Dorrit - Dorritčin strýc, Artur Clennman - Dorritčin přítel, Paní Clennamová - matka Artura, Paní Flintwinchová - služebná paní Clennamové, Pan Flintwinch, Blandois - zločinec, Pan a paní Meaglesovi - přátelé Artura Clennama, Minnie Meaglesová (Gowanová) - dcera Meaglesových, manželka Henryho Gowana, Pan Merdle - významný a bohatý obchodník, jeho žena paní Merdlová, její syn a manžel Fanny - Edmund Sparkler, pan Pancks - šikovný člověk, slečna Wadová - samotářská a vzpurná dáma, pan Casby - patriarcha, otec Flory
- KDE, KDY -
Anglie, vězení pro dlužníky, 19. století
- CO - Starý továrník ztrácí majetek a dostává se s celou rodinou do vězení pro dlužníky. Tam se mu narodí dcera Amy neboli Malá Dorritka. Když je Dorritka větší, snaží se otci všemožně pomáhat. Pracuje u bohaté ženy jako švadlena. Arthur Clennman, syn této ženy si Dorritku oblíbí a pomůže jí dokázat, že její rodina byla uvězněna neprávem. Následně rodinu z věznice propustí. Dorritovi poté žijí zámožným životem, na který si ale Malá Dorritka nemůže zvyknout. Pan Dorrit umírá. Artur Clennam uloží veškeré své peníze do banky a ta zkrachuje, tím pádem Artur přijde o všechen svůj majetek a je uvržen do vězení pro dlužníky. Dorritka tam za ním denně chodí. Nakonec se vezmou.
- Žánr - sociální román
- Kompozice - chronologická
- Jazykové prostředky - spisovný jazyk, přímá řeč
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ell Ell | Web | 27. listopadu 2011 v 11:08 | Reagovat

díky :)

2 Tracy Tracy | Web | 28. listopadu 2011 v 20:07 | Reagovat

[1]: není zač :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama